Küsimused mulle

8. september 2014

Vahva seik

Seoses minu järjekordse seljahaigusega on kodus kõik ülihoolitsevad. Ega ma ei teeskle, asi on ikka päris hull.

Loomulikult ei lesinud ma täna voodis. Ma ei suutnud ilmale vastu panna ja "roomasin" kartulihunnikute juurde korvide ja kottidega, et istudes saan tasapisi kartulit ikka sorteerida. Stigi kutsusin ka kaasa ja suunasin ta "Bobby Car"'iga sõitma. Plaan oli hea. Aga ega Stig loll ei ole. Vaatas, et emmega on ikka pahasti ja peab toeks olema. Nii ta siis peale mõningast omaette toimetamist tuli minu juurde ja istus mulle sülle ja aitas kartuleid noppida. No katsu siis nii tööd teha. Andis upitada ennast, et kartulikd korvi saaks. Nii ta siis istus raudkindlalt paigas ja kui ma läbi valu naersin, siis oli tal eriti uhke nägu peas. Kui mõni kartul korvist mööda läks, oli ta kiirelt kartulil järel ja sain hetkeks ennast paremasse asendisse sättida. Ta ei lasknud mind hetkekski silmast.


Õnneks oli varsti bussi aeg ja sain Stigi Metele ja Stenile vastu saata. Oi seda rõõmu siis, kui kumbki osapool teineteist märkasid.

Mina kasutasin loomulikult juhust, ja sain laste abiga korvid tühjendatud. Nii nad siis jooksid õppimise vahepealt korda mööda mulle appi. Sai päris palju tehtud täna.

Mete elus oli ka täna nii tähtis päev, et ta tuli ekstra mulle oma selle õppeaasta esimest hinnet näitama. Eesti keelest esimene "5" kirjas. Sõnade järjestamine tähestikulises järjekorras on seega selge:) 

Lõpuks ometi...

Ajasin eelmine nädal natukene neid peretoetuste asju ja helistasin otse Sotsiaalministeeriumi infotelefonile ja mind suunati pädeva välissuhete spetsialisti juurde, kellele ma siis oma mure ära kurtsin ja ta hakkas kohe tegutsema. Esiteks oli neil vale piirkonna Familienkasse aadress, kuhu nad seoses minuga olid juba kolm järelpärimist teinud ilma mingit vastust saamata. Andsin neile õige aadressi ja tänaseks on otsus peretoetuste ja VH- se väljamaksmiseks olemas. Juhuu....Üks mure jälle vähem:)

Nüüd ma olen "rikas", aga mis selle rikkusega teha, kui selg on haige. Saan ainult istuda ja pikali olla, käia ka, kui hoog sees. Kõik muu on välistatud. Jah, tapsin jälle oma tervist, aga kartul oli ju vaja üles võtta. Ma ei saa ju toas lesida, kui rahvas põllul on. Pidin teistega sammu pidama ja nüüd on tulemus käes. Eks ma määrin ennast ja võtan tablette. Ja siis elab mul mingi imelik asi veel kõhus, aga selle murega ei saa enne arstile pöörduda, kui selg enamvähem terveks saab.


Hoidke oma tervist! See on ülioluline siin maailmas ikka:D


 

Porgandikook tüümiani- kakao- kattega

Jagasin FB- s üht maitsvat porganikoogi retsepti toorjuustuglasuuriga ja minu vana klassiõde põhikooli aegadest jagas kommentaarides oma varianti sellst koogist. Mitte nüüd vanuseliselt "vana" klassiõde, aga üsna ammustest aegadest e. siis ca. 20 aastat tagasi, viimati nägime 9. klassis:D

Nüüdseks olen siis selle tema variandi ära proovinud. Oli väga hea alternatiiv ja tuli just õigel ajal, sest kartulivõtuks oli plaanis seda kooki teha, aga kodus ei olnud toorjuustu. Jäi sõit poodi ära, sest kakaod ja võid mul kodus oli. Ja brändi koha pealt teritasin natuke ajusid ja tuli meelde, et pööningul peaks mul üks lonks ammustest aegadest olemas täitsa olema. Otsisin redeli ja käisin napsu järel pööningul ära. Kulus kõik täpselt glasuuri jaoks:) Tüümian oli ka maitseainete sahtlis täitsa esindatud. Lastele ma neid nüansse ei maininud. Nemad nägid ainult shokolaadi laadset glasuuri ja muudkui kiitsid kooki:)

Siin siis Kaisa variant koogist:

Põhi umbes 20x30 vormi jaoks
450 grammi toorest porgandit riivitud kujul
100 grammi võid ära sulatada ja porgandile peale valada
4 muna 1 dl suhkruga kloppida ja eelnevale hulka segada
4 dl jahule lisada tilk soola, teelusikatäis soodat ja teine küpsetuspulbrit ning seejärel kogu möks läbi segada ja võiga määritud pannile
Ahi eelnevalt 180 kraadi peale kütta, ahjus tahab kook olla umbes 30 minutit, kui jääb 2-3 cm kanti paksus. Kui tuleb paksem, tahab ikka kauem :)
Siis lasta koogil kenasti maha jahtuda.

Katteks sulata 100 g võid, lisa 2 dl suhkrut ja 2 supilusikatäit kakaod, sega ühtlaseks. Siis läheb veel 4 supilusikatäit hapukoort, lase veidi kuumal pliidil olla, sega. Kattele võib lisada ka sortsu brändit ja nüüd kõige tähtsam - tüümian. Panin nii värsket kui kuivatatud varianti ja ikka mõnuga. Tüümiani ei saa vist kunagi LIIGA palju olla.
Lase segul jahtuda ja siis kata kook.
Kui tahad, viska veel värsket tüümiani peale.


Mina tegin põhja selle retsepti järgi:

Vaja läheb: 4 dl suhkrut
4 muna
2 dl öli
6 dl riivitud porgandit
4 dl jahu
2 tl küpsetuspulbrit
2 tl soodat
2 tl kaneeli

Võtsin kahekordsed kogused ja tegin kaks ahjuplaaditäit kooki. Soodaga oli mul kitsas ja panin suurema osa küpsetuspulbrit. Jahu ka ei viitsinud dl mõõdikuga mõõta ja panin silma järgi. Põhi sai igatahes mõnus mahlane, mis ka ära märgiti sööjate poolt.