Küsimused mulle

13. juuli 2014

Ma ei saa, ma kohe pean....

"Kuskil külaotsas"


...eraldi postituse selle kohta tegema. Loen mina oma postituse kommentaari meie küla elanikult ja ei jõua ära imestada, kuidas ikka tekivad arusaamatused.

Siinkohal copy ja paste koomilisema osa kohta kommentaarist...

Oo...ja siis selle kohta, et Lillis midagi ei tehta. Aga alati saab ju "Mallukaga" ühendust võtta ja teda aidata ja abistada ja suunata tegema asju, mis oleks paremad!

Ja kui kuskil külaotsas keegi räägib aiaaugust, siis teisele poole jõuab alati jutt aiast.

Tervitsutega,
Teine täiskasvanud inimene!


Erilise rõhu asetaks lausele "Ja kui kuskil külaotsas keegi räägib aiaaugust, siis teisele poole jõuab alati jutt aiast. "

Mina pidasin igatahes "Malluka" all silma tuntud staarblogijat Mariann Kaasikut ja tundub, et asi on alguse saanud sellest postitusest. Ükski täiskasvanud inimene ei hakka kohalikku kultuurimaja perenaist nimetama ju "Mallukaks", nagu nüüd välja tuleb :)) Niipalju austust peaks igal inimesel olema:D

Päeva parim nali igatahes. Järeldused võite ise teha.

Meie ringreis


Likvideerin lõpuks oma võla ja kirjutan meie väljasõidust, mis oleks äärepealt ära jäänud. Nimelt lasin mõned päevad enne plaanitavat reisi auto üle vaadata ja selgus, et mootor laseb õli läbi ja seda üsna hammasrihma lähedal, mis võib palju jama tekitada, kui midagi järgi annab. Ühesõnaga oli riskantne minna lastega nii kaugele vigase autoga.

Natukene mõttetööd ja telefonikõne ja sain kaubale "vana hea" Lessaga, kes oli nõus asja ära tegema. Muretsesin vajalikud tihendid, uue õli ja filtri ja auto sai korda plaanitaval ärasõidupäeval, lõunaks. Üsna pingeline oli juba lastel, nad kartsid, et reis jääb ära. Minema startisime kolme paiku neljapäeval ( 3.07.14). Enne seda loomulikult tangiti auto sponsorluse korras kaelani täis (aitäh issi) !

Olime 2 km sõitnud e. Eesti-Läti piiril, kui meid peatas Läti piirikontroll. Loomulikult olid meil vajalikud dokumendid ette näidata. Kontrollijateks kaks naisterahvast ja osutasid siis Mete, Steni ja Meena ID-kaardile, mis olid kehtivuse kaotanud juba 30. aprillil. Üllatus mulle ja arvasin, et ongi kogu meie resi selleks korraks:) Aga sooviti head teed ja ei tehtud sellest probleemi. Ja õnneks oli see ka kogu kontroll kogu reisi vältel.

Päev ärasõiduks oli vilets ja aeg samuti. Plaanitavasse Riia loomaaeda jõudsime õhtul kella kuueks. Piletimüüja soovitas igatahes loobuda, sest sulgemiseni oli jäänud tund ja selle ajaga poleks me midagi vaadata jõudnud. Piletirahast (ca. 17 eurot) oleks kahju olnud + veel tasuline parkimine loomaaia parklas.

Riia loomaaia hinnakiri

Loomaaeda nägime ainult plaanilt:)


Motomuusemiga sama lugu, liiga hilja ajastatud saabumine. Et aega kidagigi kasulikult sisustada, läksime lähimasse kaubanduskeskusesse, kus sai natuke ringi vaadatud ja ka mõned ostud tehtud. H&M on ju Riias ja palju teisi lahedaid poode.

Hämaras suundusime Jurmala poole. See on üks mõttetu koht. Isegi merd ei näinud oma silmaga ja kõik maksab, isegi linna sisenemine:( Sõitsime sealt ainult läbi ja järgmise peatuse tegime otse merekaldal, kus ka öö veetsime. Engure oli selle paiga nimi. Koha leidsime koba peale ja väga õnnestunult. Vaikus ja rahu, rahustavad merelained. Lapsed jooksid veel rannas ringi ja püüdsid laineid. Öö möödus kenasti, külm ei olnud ja magasime pikalt. Puhkus ikkagi ju. Kõike tegime rahulikult ja ei kiirustanud kuhugile.

Esimene ööbimiskoht

Poisid hindavad meie esimese ööbimiskoha randa
Tüdrukud püüavad laineid

Tere hommikust
 

Järgmisena võtsime suuna Ventspilsi peale. Seal veetsime terve päeva. Käisime mererannas, veepargis, laste mänguväljakul. Mere ääres oli jahe ja tuuline. Lained suured. Inimesed kõndisid niisama, üksikud käisid vees. Minu lapsed nende seas. Isegi Stig, sest üks suur laine lõi ta riietega pikali vette ja paratamatult pidin ta paljaks koorima. Lõdises küll, aga kiirelt said kuivad riided selga ja siis ta enam vette ei kippunud, mängis eemal liivaga.14 kraadi, üsna jahe ikka


Ventspilsi randVeepark meeldis lastele eriti hästi.See oli sealsamas ranna lähedal kohe. Oligi vist reisi parim osa nende arvates. Minul polnud seal midagi teha, pidin Stigi kinni hoidma terve aja, et see kuskile basseini ei hüppaks. Rahvast oli seal vähe, piletid kogu meie pundile läksid maksma kuskil 11 eurot. See-eest saime seal tüdrukutel sooja vee ja shampooniga juuksed korralikult ära pesta. Ja üleüldse korralikult pesta, mis on sellisel telgiga reisil väga oluline, et ennast inimesena ikka tunda.

Mänguväljak Ventspilsis oli ka üsna omanäoline, mida mina nägin elus esimest korda. Sattusime sinna juhuslikult ja loomulikult auto seisma ja kohe kaema. Seal oli vist vähemalt kümme erinevat mänguväljakute gruppi, silt juures, mis vanuses lastele sobib. Suures pargis, pSee oli sealsamas ranna lähedal kohe.liste puude all. Palju pinke istumiseks, kSee oli sealsamas ranna lähedal kohe.iks ilus, puhas ja väviline. Lisaks veel jäätiseputka. Mõnus koht lastega peredele, kes linnas elavad.

  

Edasi liikusime Palanga suunas mööda mereäärt. Kuskil me pikemalt ei peatunud. Vahepeal sõiduajal tuli mul uni nii peale, sest lapsed magasid ja nii sõita on päris igav. Peatasin siis ühes bentsukas ja viskasin teki murule ja tegin ühe kiire uinaku. Lapsed mängisid sealsel mänguväljakul ja ootasid kenasti vaikselt, kuni ma magan. No ja siis tuli Sten uudisega, et emme kuule, meil on autol õliloik all. Mina muidugi ei uskunud ja arvasin, see kellegi teise oma. Parklad ju kõik tihtilugu õliplekke täis. Võtsin teadmiseks ja hakkasime edasi sõitma. Loomulikult oli mul mure ja hiljem, kui peatusime Palangas, panin ajalehe auto alla, et vaadata, kas tilgub ja kui palju. Kontrollisin loomulikult ka õli, kõik oli normis, mis oli väga oluline sel momendil. Ajaleht oli muidugi õliga ja oli selge, et autoga pole kõik päris korras. Ja mina nelja väikese lapsega kodust kaugel võõral maal.

Klaipedas linnavahel vaiksel sõidul ja teiste autode sabas ukerdamisel hakkas auto imelikult käituma ja armatuuris lõi mootoririkke märguande tuli põlema. Ema tark on mulle alati rääkinud, et kui tuli punane pole, ei ole veel hullu. Jah, oranzh oli :D Jumal tänatud. Ja gaasipedaal nagu ei reageerinud enam. Tegin järdu pöörde üle äärekivide lähimasse parklasse, et jumala eest keset liiklust auto ära ei minestaks ja jätsin auto seisma. Lapsed esitasid muidugi sada küsimust edasise tsenaariumi kohta, aga ma ei teadnud isegi, mis edasi...Ma olen üldiselt sellistes situatsioonides väga rahulik ja ei lähe paanikasse. Istusime natuke ja käivitasin uuesti auto. Liikusime edasi, kõik näis toimivat, tuli armatuuris enam ei põlenud. Sõitsime linnast välja ja hakkasime ööbimiskoha peale mõtlema.

Teepeale jäi Pajūrio rahvuspark ja tundus, et üsna populaarne. Teeääred olid autosid täis ja otsustasime ka kinni pidada ja vaatama minna, mis toimub. Inimesed käisid vett imetlemas. Nii ka meie siis...Meena kujutas ette, et see on tema "puutekas"


Stig ronis peaaegu iseseisvalt trepist üles


Et mitte öö peale jääda oma telkimiskoha otsingutega, pidime lihtsalt kiirteelt maha keerama ja jällegi leidsime hea koha ja kui autost välja ronisime, avastasime, et oleme otse ühe järvekes kaldal. See öö oli minule küll külm magada. Lapsed ei kurtnud.

Hommik teises telkimiskohas Leedus

Kõik see mees on kohal
Hommikul pidime natukene plaani pidama, mis saab meie reisist edasi. Jällegi õli kontroll. Kõik oli normis, aga õliplekid olid alati peatumisel autol all. Otsustasime suuna Kaunasele võtta ja Vilnius jäi plaanist välja, kahjuks.

Käisime veel ühes ägedas säägikohas ja lubasime endile korraliku söömaaja. Lapsed said ringi liikuda, mängida ja veetsime mõnusalt aega.


LiumägiMeena katab laua

Taimetoitlastele vastav söökAeg oli ka tankida. Paagiga olime sõitnud  juba 800 km. Kuna asi oli juba kriitiline ja kiirteel tanklat silmapiiril ei olnud, keerasime esimesel võimalusel, kus näitas teeviidaga asustatud kohta, kiirteelt maha. Sõitsime linnakese läbi (Ariogala) ja ei lõhnagi tanklast. Navi näitas õnneks kiirteele tagasi sõites, et on ikka tankla lootust küll. Pisike tankla oli, ise tankima ei pidanud. Üks mõnus asi naisterahvale. Nüüd ka numbrid huvilistele. Paak oli mul üsna tühi ja tangiti 48,98 liitrit naftat. Järeldan, et paagi maht kuskil 50 liitrit. Tasusin selle eest 209,63 (liiter 4,28 litti) leedu raha. Palju eurosid maksis üks liiter? Vastused kommentaaridesse:) Kellaaeg oli 12:44:14.

Auto tangitud ja joogid meile


Kaunases oli suurem kaubanduskeskuse Akropolis külastus, kust ostsime ka reisi esimese arbuusi. Oli ju plaani võetud suurem arbuusi söömine. Kõik läks kenasti ja oli hea vaheldus kuumale autosõidule ka jahedas kaubanduskeskuses ringi vaadata.

Kuna eesmärk oli ikkagi Poola ka jõuda ja auto oli kenasti üleval pidanud ennast, siis kõigi tungival soovil läks sõiduks Suwalkisse. Meie vana armas koht Saksamaa sõitude ajast. Jõudsime sinna laupäeva õhtul kuue paiku. Meie kasuks rääkis see, et Poolas on kell tund taga, meil oli edumaa ja aega piisavalt, et Suwalki Plazas üks tuur teha ja jõudsime veel Lidlisse ka:D Ma armastan Lidlit:)


Suwalki Plazas sees


Raha olime eelnevalt vahetanud piiri lähedal "Kantor´is", rahavahetuspunktis. Üldiselt saab ka kaardiga hakkama, isegi Lidlis saab kaardiga maksta, vastupidiselt Saksa Lidliga.  Enne ööbimiskoha otsimist tegime väikse pikniku ühes "rekkade" parklas, kus me ka alati Saksamaa sõitude ajal peatusime. Seal on see hea asi, et voolav vesi on käepärast vabalt. Mõnus süüa, pingid-lauad ja palju jooksuruumi. Lidlist ostsin vanu häid "Brötchen´id", paki viilutatud juustu, singiviilud ja meenutasime lastega vanu häid aegu Saksamaal, kui selline saiake oli meie igapäevane toit :D

Kui sellega saime ka seal ühele poole ja siis oli aeg jälle ööbimiskoht vaadata. See pidi loomulikult Poola olema. Olime Leedu piirile ca. 25 km kaugusel. Nii et palju valikut ei olnud. Leidsime ühe niidetud heinamaa, kuhu mäe künka varju oma laagri püsti lõime. Poola sellepärast, et siis olime igas riigis ühe öö veetnud - Lätis, Leedus ja Poolas.

Hommikul magasime jällegi nii kaua, kui tahtsime. Liikuma saime kuskil pool üksteist. Oli pühapäev. Suunaks kodu:)

Vahepeal tegime peatusi, sõime, kohvitasime, pissisime. Viimases laagripaigas selgus, et ka Meena ei oska meil kükitades pissida. Nõuab aga WC-d keset heinamaad. Tegin talle siis igasugu ettepanekuid, et teda kuidagigig aidata. Isegi ise näitasin ette reaalselt, kuidas asi käib :D No ei pissi. Nutab, jalad ristis. Võtsin siis püksid ära ja palusin püsti pissida. Seisis seal keset heinamaad palja alumise otsaga ja nuttis, jalad ristis. Lõpuks siis murdus ja piss tuli. Ütlesin, et ta jalad natuke harki ajaks, et piss mööda sääri alla ei jookseks, aga no ei ole oidu inimsel peas. Aga peaasi, et laps vaevast lahti sai. Meil oli kanistriga puhas vesi kaasas, nii et kõik sai pestud, kuivaks ja korda. No on tüdrukud mul, ei oska ekstreem situatsioonis käituda:D


Kõik see mees jällegi täitsa olemas

Mete sai omale kleidi

Koduteel Leedus jäi üks kruusaauk-ujumiskoht teepeale. Mõnus värskendus, et reisi jälle jätkata.


Ühest naljakast asjast räägiks veel. Juhtus see Palangas keset linna ristteel. Üks kastiga sõiduato vedas veega täidetud basseini oma kastis. Bassein oli kasti suurune,  kui ühtäkki keset tänavat tal see bassein puruks läks millegipärast ja vesi välja voolas. Vaene mees, vaatas ja hoidis pead kinni. Püüdis veel päästa mis päästa andis:)

Kodu jõudsime õhtul kaheksa-üheksa vahel ja lapsed otsustasid ka selle öö telgis veeta. Mina eelistasin ikka oma voodit.

Lapsed vist jäid päris rahule. Ma muidugi püüdsin ka kõigest väest, et neil ikka meeldejääv reis oleks. Ega me muidugi midagi kultuurset ei teinud ja ei näinud. Katsume teinekord seda asja paranadada. See oli eelreis, rohkem selline tutvumine olukorraga. Teinekord saab asja juba teise pilguga vaadata.

Kokku sõitsime 1500 km nelja päevaga. Raha kulutusega olid sellised lood, et kuna kaardiga sai makstud ja võimalust oma kulutusi näha ei olnud, siis oli kogu aeg selline tunne, et millal maksmise aeg tuleb teade, et Teie kaardil pole enam piisavalt vahendeid. See hirm oli mul reisi teises pooles pidevalt. Rahakotis oli hädaolukorraks ka mõni euro ikka varuks. Nii ma siis olin pinges kogu aeg. Kodus oli esimene asi, oma rahalise seisu kontroll ja oleks võinud veel paariks päevaks jääda, vahendeid oli:)
 

Maire Aunaste kirbuturg

Sain ennast ka lõpuks nii kaugele, et võtsin kätte ja osalesin M. Aunaste algatatud kirbuturul. Sel korral Pärnus.

Hommik algas vara, kell viis olin üleval. Sõita ikkagi ju oma 100 km. Oli valida, kas sõita Tartusse, kus toimusid ka Hansapäevad ja kirbuturg. Rahvast oleks palju liikvel olnud. Aga Pärnu tundus kuidagi kodusem ja kant ka tuttavam.

Pärnus olin hommikul kell kaheksa ja minu suureks üllatuseks olid kõik kohad peaaegu juba hõivatud. Varane rahvas. Viljandis oli sel kella ajal alles rahulik ja sai kohta veel valida. Nojah, leidsin endale loomulikult ühe veere ja olin rahul saaduga. Kohanäitajaks oli üks proua helkurvestiga, kes hiljem korjas ka kohamaksu (5€).

Rahvast oli piisavalt, põhiliselt vanemad inimesed, palju soomlasi.Kel plaanis kunagi ise osaleda kirbuturgudel, siis infoks, et hommikul vara liigub ringi inimene, kes on huvitatud raamatutest ja mobiiltelefonidest. Käib ja uurib, kas on pakkuda. Mingi fanatt vist :D Tasub kaasa võtta, kui kodus sesimas sellist kraami.

 Müük ei edenenud summa. Siis aga hakkasid ka lastega pered liikuma ja ühtteist sai müüdud. Teenistus oli väiksem, kui Viljandi kirbukast, aga lõppkokkuvõttes võis rahule jääda. Kaupa jäi ikka tunduvalt vähemaks, mis ju eesmärgiks oligi.

Samas kõrval platsil hakkas pealelõunal ka Tivoli tööle ja rahvas vooris täpselt minu müügikohast mööda ja see oli minu jaoks väga soodne:)

Asjad olid jälle pakitud kella kolmeks. Minust jäi sinna veel hulga kauplejaid ja ostjad paistis ka veel olevat. Mina olin nälga suremas ja WC-sse oli ka juba vaja. Üksi käies pole ju võimalik oma kaupa lihtsalt seisma jätta ja minema kõndida. Kuigi kohe minu nina all oli saiakeste ja kohvimüügikoht, aga sinna ma ei jõudnudki lõppkokkuvõttes.

Sõitsin suure hurraaga Stefanisse ja pidin pettuma. Rahvast oli murdu ja järjekord tänava peale välja. Kuum päike lõõskas. Keerasin otsa ringi ja otsustasin Kaubamajaka uued söögikohad üle vaadata. Valituks osutus "Cafe Peccadelllo", sest seal oli olematu järjekord ja minul oli kiire, et süüa saada. Pingutasin natuke üle ja vaevu- vaevu suutsin oma tellitud toidud ära süüa. Tühja kõhuga ei maksa ikka sööma minna :D Koht oli mõnus, söök tuli kiiresti ja vaade kaubamaja peale oli ka hea.

Kallid Pärnus liikuvad naised, kas te kunstripsmetega üle ei hakka juba vähe pingutama või? :D Väike tähelepanek, lihtsalt hakkas nii teravalt silma igal pool.

Aga see-eest Rimis läks libedalt. Ägisedes panin midagi vägisi korvi, et kodus päris nälga ei jääks ja nii 10 euroga pääsesin:) Täis kõhuga tuleb toidupoodi minna!

Igati rahul olen oma päevaga. Ühe kogemuse võrra rikkam jälle.Tivoli sissekäik